Aktualności

Szanowni Państwo!

Komitet Organizacyjny III Olimpiady Praw Człowieka i Obywatela w roku akademickim 2020/21 uprzejmie informuje, że rozstrzygnięty został I etap Olimpiady, polegający na ocenie prac pisemnych nadesłanych przez studentów i studentki.

Uczestnicy mieli za zadanie sporządzić pracę pisemną na jeden z trzech wybranych tematów:

1. Prawo do ochrony zdrowia podczas pandemii COVID-19

2. Zjawisko handlu ludźmi – czy międzynarodowe mechanizmy ochrony praw człowieka można uznać za skuteczne?

3. Czym w praktyce jest efekt mrożący?

Prace pisemne nadesłało 53 studentów i studentek, a największą popularnością cieszył się temat dotyczący efektu mrożącego w praktyce, o którym napisało aż 24 uczestników.

Tegoroczny poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki, stąd Komitet Organizacyjny postanowił zakwalifikować do udziału w II etapie, a tym samym etapie finałowym, 12 uczestników.

Z przyjemnością informujemy, że decyzją Komitetu Organizacyjnego III Olimpiady z Praw Człowieka i Obywatela zakwalifikowani do finału zostali (kolejność alfabetyczna):

 1. Dawid Burzyński
 2. Marta Chejduk
 3. Eliza Graczyk
 4. Marcel Joan Gutierrez Bartoszewski
 5. Iga Karasińska
 6. Konrad Ludwiniak
 7. Piotr Mendel
 8. Magdalena Onyszczuk
 9. Tytus Sztyma
 10. Joanna Teysler
 11. Joanna Walkowiak
 12. Bartosz Wierciński

Finał Olimpiady, który na ten moment planowany jest w formie stacjonarnej, odbędzie się w dniu 16 grudnia 2020 r. o godzinie 18:00 w siedzibie kancelarii Dentons.

Wszystkim uczestnikom I etapu Olimpiady uprzejmie dziękujemy za udział w nim, a osobom zakwalifikowanym do etapu ustnego serdecznie gratulujemy, życząc owocnych przygotowań i sukcesu w finale Olimpiady!

W dalszym ciągu zachęcamy do zapoznania się z regulaminem Olimpiady, gdzie wyjaśniony jest przebieg finału - https://drive.google.com/file/d/1-TXVBhu8zt0Et81AxZF4ijTbsRioz7TD/view?fbclid=IwAR03FfM0AAZw7nZbpk2GDRgwfhQ-31a2eahOSlNZqDk4v1yXv6hiBnGZ534.

Zapraszamy także na stronę internetową Koła Naukowego Studenckie Forum Praw Człowieka, gdzie bliżej przedstawione zostały zasady Finału - https://knsfpc.wordpress.com/olimpiada-z-praw-czlowieka-i-obywatela/.

Jeszcze raz dziękujemy za udział oraz gratulujemy finalistom!

Komitet Organizacyjny
***
Szanowni Państwo!

Zakład Praw Człowieka WPiA UW, Koło Naukowe Studenckie Forum Praw Człowieka oraz Komisja Dydaktyczna SS WPiA UW Samorząd Studentów WPiA UW mają przyjemność zaprosić na trzecią edycję Olimpiady z przedmiotu „Prawa Człowieka i Obywatela”!
Udział w Olimpiadzie wiąże się z:
- odbyciem miesięcznych praktyk w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dla zwycięzcy Olimpiady, laureata drugiego miejsca i autora najlepszego eseju;
- prawem zwolnienia z egzaminu z przedmiotu Prawa Człowieka i Obywatela w roku akademickim 2020/21 poprzez otrzymanie oceny celującej (5!) dla zwycięzcy Olimpiady, laureata drugiego, trzeciego, czwartego i piątego miejsca i autora (autorki) najlepszego eseju
oraz
- wygrania innych ciekawych nagród.

Konkurs będzie przebiegać w dwóch etapach: pisemnym i ustnym.
Aby zgłosić swój udział, należy przesłać pracę pisemną na adres e-mail: sfpc.uw.wpia@gmail.com, wybierając uprzednio jeden z trzech tematów:
1. Prawo do ochrony zdrowia podczas pandemii COVID-19
2. Zjawisko handlu ludźmi – czy międzynarodowe mechanizmy ochrony praw człowieka można uznać za skuteczne?
3. Czym w praktyce jest efekt mrożący?
Jednocześnie zastrzegamy, że do wzięcia udziału w Olimpiadzie uprawnione są wyłącznie osoby mające status studenta Wydziału Prawa i Administracji UW, które w bieżącym roku akademickim uczęszczają na kurs z przedmiotu „Prawa Człowieka i Obywatela”.
Na potrzeby Olimpiady za studentów Wydziału uważa się również studentów Kolegium MISH realizujących powyższy kurs.
Szczegóły dotyczące formy tekstu, a także sposobu zgłoszenia pracy do Olimpiady zostały zawarte odpowiednio w § 2 i § 1 Regulaminu Olimpiady.

Termin nadsyłania prac upływa w środę, 18 listopada 2020 r.
Prace przesłane po terminie nie będą brane pod uwagę!

Zapraszamy także na stronę internetową Koła Naukowego Studenckie Forum Praw Człowieka, gdzie przedstawione są dodatkowe informacje dotyczące formy Olimpiady: https://knsfpc.wordpress.com/olimpiada-z-praw-czlowieka…/
Równolegle z drogą mailową, na stronie internetowej przedstawione będą także wyniku I etapu i szczegóły dalszego przebiegu Olimpiady!
Regulamin Olimpiady z przedmiotu „Prawa Człowieka i Obywatela”: https://drive.google.com/…/1-TXVBhu8zt0Et81AxZF…/view
Serdecznie zapraszamy do udziału!

***
Szanowni Państwo,
w związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi zajęć w ramach bloku specjalizacyjnego “Prawa człowieka w praktyce prawnika” prowadzonych przez prof. Wojciecha Brzozowskiego pragniemy wyjaśnić, że zajęcia z przedmiotu Church and State in Europe będą prowadzone, podobnie jak w bieżącym roku akademickim, na platformie COME (kampus.come.uw.edu.pl). Przyjęta forma zapewnia maksymalną elastyczność z punktu widzenia słuchaczy – zajęcia będą się odbywać w formie asynchronicznej, tzn. zapoznanie się z materiałami zamieszczonymi na platformie i rozwiązanie zadań będzie możliwe w dowolnym momencie przez tydzień od daty i godziny ich udostępnienia. Podany w USOS-ie termin prowadzenia zajęć trzeba było wprowadzić ze względów technicznych, ale nikt nie będzie zmuszony do realizowania kursu w tym konkretnym terminie. Nie będzie też limitowana liczba wejść na platformę ani czas poświęcony przez daną osobę na przyswojenie materiału.
Do zaliczenia przedmiotu na ocenę dostateczną wystarczające będzie rozwiązanie co tydzień testu zamkniętego (quizu), składającego się z kilku pytań. Do każdego testu będzie można podchodzić w dowolnym momencie tygodnia, bez limitowania czasu na odpowiedź oraz w razie potrzeby wielokrotnie, aż do uzyskania wyniku pozytywnego. Osoby pragnące uzyskać ocenę wyższą będą ponadto proszone o udzielenie krótkich (ok. 100–200 słów) odpowiedzi na 2–4 pytania otwarte dotyczące materiałów udostępnianych w ramach danego tematu.
W razie dalszych pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu z prof. Wojciechem Brzozowskim (w.brzozowski@wpia.uw.edu.pl).
***

Szanowni Państwo,
z przyjemnością informujemy, że właśnie ukazała się książka autorstwa dr. Michała Szwasta, adiunkta w Zakładzie Praw Człowieka, pt. “Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej ze wskazówkami dla użytkowników”, stanowiąca praktyczny komentarz do Konstytucji RP.
Autorowi serdecznie gratulujemy, a wszystkich Państwa zachęcamy do lektury.

***

Zachęcamy Państwa do włączenia się w działalność Koła Naukowego Studenckie Forum Praw Człowieka. Więcej informacji odnajdą Państwo tutaj.

***

Uprzejmie informuję Państwa, że w czasie stanu epidemii dyżury odbywam w trybie zdalnym. Jeśli ktoś z Państwa potrzebuje konsultacji, to zapraszam – po wcześniejszym uzgodnieniu (marcin.wiacek@onet.eu) – na spotkanie za pomocą narzędzia Google Meet w godzinach mojego dyżuru (wtorek 15:30-16:30).

Z poważaniem,
Marcin Wiącek (Kierownik Zakładu Praw Człowieka)

Archiwum aktualności